Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Začátky na koni

  Všechny začátky jsou těžké, ale i zábavné!!!

 Jak sedět a držet tělo?!

 Abychom mohli pohodlně sedět a přitom správně ovládat koně, musíme mít korektní sed: jezdec sedí vzpřímeně, ramena spustí trošku dozadu a dolů. Paže jsou volně podél těla, lokty u těla a ruce tvoří téměř pravý úhel. Dlaně s otěžema jsou lehce sevřené, mezi nima a mezi kohoutkem a dlaněmi je místo asi na jednu pěst. Sice máme otěže vždy lehce napnuté, ale nesmíme tahat koně za hubu! Musíme jít pružně s pohybem huby koně. Jezdec by měl být uvolněný(žádné prkno!) aby se mu pohodlněji a pevněji sedělo. Kolena a stehna jsou stále přiložena k bokům koně, protože musí dávat pobídky. Poloha stehen zůstává stejná a díky ní pak máme správnou polohu holení(na zadním okraji podbřišníku). Důležité jsou prošlápnuté paty tj. paty směřují dolů a špičky ke koni. Když jezdec prošlápne patu, napne se mu lýtko a tím může dávat jasnější a neviditelné pobídky. Při správném sedu by nám pomyslná přímka měla spojovat ucho, kyčke a kotníky.

Nad překážkou se posouvá těžiště dobředu. Častou chybou bývá, že se jezdec nedívá před sebe, ale pod sebe.

Povely holeněmi

 Holeněmi se ovládá především záď, pohyb vpřed a různé obraty. Na jízdárně vnitřní holeň pobízí koně k větší rychlosti a ke zvětšení projížděného obratu. Vnější holeň hlídá záď, aby nevybočovala ven.

Povely otěžemi

 Otěže nejsou zdaleka jediná pobídka, jak si to mnoho lidí myslí. Otěže pomáhají jezdci udržovat kontakt s hubou koně a zároveň dávají pokyny k zatáčení, zastavování či couvání. Jezdec musí mít uvolněné a pružné zápěstí, prsty i lokty, aby udával jemné pomůcky.

Povely vahou

Přenášení váhy podpoří ostatní pobídky a pomůže jezdci lépe se držet v sedle. Když jezdec přenese váhu doleva a šlápne do levého třmenu, naznačí tím koni, že má úmysl jít doleva.

Nasednutí

 Před nasednutím si jezdec musí zkontrolovat všechny postroje a upravit délku třmenů. Postavíte se vedle koně(zpravidla na levou stranu), zkrátíte otěže a vezmete je do levé ruky, levou nohu vsuňte do třmenu. Pravou rukou se přidržte přední rozsochy, odrazte se pravou nohou a přehoďte ji přes hřbet koně. Zasuňte druhou nohu do třmenu, narovnejte se a jedeme:D

Sesednutí

 Nejprve vyndejte obě nohy ze třmenů a pak se lehce nakloňte dopředu. Přehoďte pravou nohu přes hřbet koně a sklouzněte dolů. Nikdy nesmíte nechávat nohu ve třmenu, protože kdyby se kůň lekl a uskočil, vám by zůstala noha ve třmenu a kůň by vás vláčel za sebou.

Zastavení

Posaďte se hluboko do sedla a zadržte pohyb vřed otěžemi a vahou těla.

 

 

TOPlist