Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Poranění a nemoci koní

PORANĚNÍ A NEMOCI KONÍ

Tohle patří k těm smutnějším tématům, ale je to také důležité...

NOHY

 Koně se většinou zraní na tom samém místě nohy. Může to mít hodně důvodů, ale nezřídka to je z důvodu vadného postroje, nebo špatně připevněné podkovy.  Často se vyskytují otlaky a otoky.

oteklé nohy

  Hodně se vyskytují zranění na vnitřních stranách spěnkových kloubů, ale tomu se dá naštěstí snadno předejít nasazením kamaší. Taková zranění se většinou přihodí, když kůň kluše a zraňuje se kopytem protilehlé nohy.

Poranění v důsledku stíhání

 Když si kůň přivodí zranění tím, že se udeří zadními kopyty do předního kopyta- říká se tomu stíhání. Tato poranění jsou sice většinou povrchová, ale můžou se stát nebezpečnými hlavně při zanesení infekce a je důležité dávat si na ně pozor!

Nejnebezpečnější poranění z důsledku stíhání jsou především na patkách, mohou být velice zlá a vyřadit koně na několik týdnů z práce. V nejhorším případě je nutné patku odstranit Také na holeni jsou poranění mnohdy závažná, zvlášť při zranění šlachy musí kůň několik týdnů jenom stát. V jiných případech si kůň může naprasknout kost, nebo může vzniknout ganglion-kulovitý útvar v okolí šlachy.

 Koně musí nosit bezpodmínečně kamaše nebo dokonce i zvony!

Důležitá kontrola po ježdění

Po každé lekci jízdy, vyjížďce či pouze provětrání koníka byste měli vždy zkontrolovat stav svého koně. Nejčastěji jsou poranění právě na nohách a proto jim je nutno věnovat nejvíc pozornosti. Přejeďte koni nohy shora dolů po vnější i vnitřní straně a všímejte si různých bouliček, škrábanců i teplejších míst. Prohlédněte korunku, patky i spěnky a rozhodně to neodbyjte!

Jak ošetřit zranění?

 Poraněnou nohu je nezbytné vyčistit a proto je nejlepší ji omýt pod chladnou tekoucí vodou, nebo vyčistit vlažnou vodou s mýdlem. Pak nohu osušte čistým kusem látky. Ránu vydezinfikujte tak, že ji vysušíte obkladem s antiseptickým prostředkem.

 Pokud má kůň poranění jen povrchové, můžete ránu nechat oschnout jen tak na vzduchu, ale pokud je rána hlubší nebo dost velká, ovažte ji lehkým a vzduch propouštějícím obvazem, který je ale nutno vyměňovat a vždy ránu opět vyčistit, dokud se nezahojí. Dokud je rána otevřená musí kůň pouze stát.

Zchvácení kopyt

 Nemoc nejčastěji propukne po přežrání jadrným krmivem, jetelem atd. Krmivo které má moc bílkovin překyselí tlusté střevo, protože v něm zkvasí sacharidy, které se většinou zpracují už v tenkém střevě. Následkem toho se kyselina mléčná a toxiny dostanou do krve, kde způsobí vyšší srážlivost a omezují proudění krve v kopytech.

 Pokud je krevní oběh omezen na déle než 10 hodin, začne se rohovina na špičce kopytní kosti uvolňovat a kost se posude dopředu. Citlyvá a nervy protkaná tkáň na okrajích kopyt se začne stlačovat a to je důvod mimořádných bolestí.

 Kůň při této nemoci má typický postoj- téměř sedí na zadních nohou, přední se snaží vystrčit co nejvíce dopředu, aby jim odlehčil. Je celý ztuhlý, snaží se nehýbat a mázjevně veliké bolesti.

 Pokud si nejste stále jisti, že má kůň schvácená kopyta, položte ruku na přední kopyta a budete mít jistotu, protože pokud má kůň tuto nemoc, jsou jeho kopyta velmi horká. Když nahmatáte puls na straně spěnkového kloubu a zjistíte, že tepny velmi silně pulsují-musíte bezpodmínečně zavolat veterináře.

Fajn, teď vím, že má můj kůň problémy, ale co dál?!

 Samozřejmě zavolat veterináře a zabránit koni, aby sežral ještě víc. Je dobré odvést koně na měkkou půdu ovšem za předpokladu, že ho k ní nemusíte daleko vodit. Dejte mu nohy do nádoby s chladnou vodou a chlaďte mu nohy pod tekoucí vodou. Pokud nemáte k těmto opatřením proti zánětu podmínky, přiložte koni na nohy alespoň bandáž namočenou ve studené vodě.

 Veterinář musí koni píchnout injekci, která rozšíří tepny a zavést infuzi s roztokem soli, která obnoví rovnováhu.

 Kovář musí zkorigovat růst rohoviny kopyta a použít speciální podkovy, díky kterým kůň přenáší váhu více na kopyta.

KULHÁNÍ
  1.  Pozorujte koně v kroku a v klusu a prohlédněte mu nohy. Pokud objevíte otok či jiné zranění zahajte léčbu. Poznat, jestli kůň kulhá a na jakou nohu je snadné! Pokud koně bolí přední noha, zdvihne ji vždy když na ní došlápne a při kulhání na zadní nohu poklesne vždy záď na straně kulhající nohy.    Když kůň stojí široce rozkročený, je dost možné, že ho bolí záda nebo oblast beder.
  2.  Přejeďte rukama po celé noze a všímejte si horkých a bolavých míst. Porovnejte teploto obou nohou.
  3. Zkontrolujte i kopyta, protože i jeden kamínek může poranit kopyto a způsobit zřetelné kulhání. Kontrolujte pozorně a dávejte si pozor na mimořádně bolestivé vředy, které nejsou moc dobře vidět.
  4. Prohmatejte i hřbet, protože bolesti zad můžou také způsobit kulhání.
  5. Když stále nevíte co dělat, chlaďte koni nohy studenuo tekoucí vodou 10 min. a počkejte na verinárního lékaře.

 Větší potíže se svaly, klouby, vazy a šlachami musí řešit veterinář.

 Kůň může začít kulhat i při onemocnění hlísty. Výrazným příznakem je kulhání na jednu ze zadních nohou. Koně musíte nechat pravidelně odčervovat!

NEMOCI OČÍ

Infekce očí

 Například zanícení spojivek je infekčním onemocněním očního víčka, při zanícení rohovky je rohovka postižena infekcí. Často dochází k infekci rohovky i spojivek současně. Oko je v tomto případě zakalené, slzí a spojivky jsou rudé a nateklé.

Zranění očí

 K zranění očí stačí vyčnívající hřebík či větvička, která poškodí povrc očí nebo rohovky. Při zranění oka má kůň oko napůl zavřené, slzí a silněji reaguje na světlo.

Měsíční slepota

 Měsíční slepota je opakované vnitřní zanícení oka, které se opakuje v intervale přibližně jednoho měsíce. Jde o zánět duhovky a okolních oblastí. nemoc zezačátku postihuje pouze jedno oko, ale později se rozšíří i na to druhé a může vést k úplné slepotě.

 Nemoc poznáme podle rudých spojivek, slzícího oka se zůženou panenkou, které silněji reaguje na světlo, zakalené rohovky a usazenin v předním víčku.

KOLIKA

 Kůň nemůže zvracet a po příjmu špatné nebo nadměrného množství potravy, může snadno dojít ke kolice. Kolika je nemoc trávicí soustavy(zauzlení střev).

První známky koliky

 Kůň odmítá potravu, změna chování. S postupujícími problémy se kůň začne kopat do břicha(nejčastěji zadní nohou), pozoruje své slabiny, lehá si+ válí se a zase si stoupá ve snaze zahnat bolest a potí se.

 Co dělat?

 Jako první věc asi zavolat veterináře a zabránit koni, aby si lehal. Dejte na koně deku a udržujte ho v pohybu(nejlépe v klusu) dokud nepřijede veterinář.

ÚPAL
  • Při teplotě pře 41 stupňů je kůň velice slabý už se ani nepotí, zato se chvěje a stěží se drží na nohou a těžce dýchá.
  • Při teplotě 42,5 stupňů a více se už kůň nachází v absolutním ohrožení života a je v šoku.

Co dělat když se můj kůň přehřeje?

K přehřátí dochází, když už kůň nemůže odvést přebytečné teplo pocením. Nahromadění tepla může vést až k úpalu. Je nutné koně ochlazovat-buďto ho poléváme vodou, nebo odvedeme na nějaké chladné místo. Rozhodně nesmíme nechat stát koně na slunci a musíme mu poskytnout dostatek nezávadné vody k pití!

Obrana PŘED HMYZEM

 Hmyz je často zdrojem nepříjemných hrbolků a štípanců, které si koně můžou rozškrábat a poté se můžou zanítit. Někdy kvůli tomu nemůžeme pokládat sedlo nebo jiné postroje. Abychom naše koně ochránili, existují různé repelenty(koním bohužel nejsou moc příjemné), nebo jednoduché náušáky nebo střapce na ohlávce.

JE MŮJ KŮŇ ZDRAVÝ?

 

CHOVÁNÍ ZVÍŘETE

Všichni určitě ví, jak se zdravý kůň chová. Měl by být čilý, od přirozenosti zvědavý a v dobré náladě. A jako každý kůň by měl mít stálou chuť k jídlu.

VZHLED KONĚ

Zdravý kůň nemá žádné zjevné problémy, má lesklou srst (pokud se teda nevyválel) a vypadá čile.

No a samozřejmě splňuje normální teplotu, počet dechů, tep (můžete ho změřit třeba na spěnkách, vnitřní straně stehen či pod žuchvou) atd.

 

 

 

 

 

TOPlist